Sündmused
Võta ühendust
Lahtiolekuajad

Millest kõnelevad kivid. Megaliitide mõistatused

Jaak Aru

Uudne interaktiivne raamat on teejuht iidsete intelligentsete olevuste tegevusest kivisse jäänud jälgede juurde meie koduplaneedi eri paigus.
Inimese tänased teadmised annavad uue tähenduse kadunud kultuuride sümbolitele ja võimaldavad uuesti hinnata tuhandeid aastaid vana ehituskunsti keerukust. Nii peaksime taas küsima ja võib-olla ka vastuse leidma, kuidas tõsteti ja paigaldati aastatuhandete eest Hiinas, Siberis, Boliivias ja Egiptuses hiigelkivimeid kaaluga üle 10 tonni. Geenitehnoloogia viimased saavutused lubavad anda uue tõlgenduse sellistele mütoloogilistele olevustele nagu sfinks, Ganeša ja Kerberos. Tänased astronoomilised teadmised aitavad uuesti mõtestada Stonehenge’i, Egiptuse püramiidide, Angkor Wat’i, aga ka Saaremaa Meiuste kiviringide paigutust tähtkujude suhtes.
Jaak Aru on ajaloohuviline eesti arst, kes elab ja töötab Saksamaal. Kivis talletunud saladused on pakkunud talle mõtisklusteks ainet viimase kümmekonna aasta jooksul, mil ta on kõrvutanud klassikalise ajalooteaduse seisukohti nii alternatiivsete lähenemiste kui ka värskeimate teadussaavutustega.
Raamat aitab huvilisel saada sissejuhatava ülevaate sellest põnevast valdkonnast. Autor esitab esmalt fakti või nähtuse ja seejärel selle mitu võimalikku seletust, lähtudes teatmeteostest, populaarteaduslikest ja alternatiivhüpoteesidest ning omaenda mõtisklustest.
Innovaatiliselt lahendatud raamatul on lisaks trükitud lehekülgedele ka interaktiivne sisu. Poolsada QR-koodi juhivad lugejat teksti laiendavate videolõikudeni. Kui hoida lugemise ajal käeulatuses nutitelefon, on võimalik kohe juurde vaadata autori soovitatud videoid megaliitstruktuuridest, nende saladusi uurinud inimestest, aga ka hüpoteesidest nende struktuuride tekke ja kadumise kohta.
Samuti toetab raamatut veebileht suuredkivid.ee. Sinna on autor kogunud kõik interaktiivsed allikaviited ja sinna lisandub uut informatsiooni megaliitstruktuuride, nendega seotud konverentside jms kohta. Veebilehe kaudu saab lugeja anda ka tagasisidet ja esitada autorile küsimusi.
Niisiis – unustagem mõneks ajaks argimured ja kasutagem targalt meile antud võimalust elada loetud aastakümned imelisel planeedil Maa, kuhu intelligentsed olevused on oma tegevusest jätnud ebatavalisi sõnumeid juba aastatuhandeid tagasi.