Sündmused
Võta ühendust
Lahtiolekuajad
Vääna raamatukogu on suletud kuni 15. augustini!

Tabasalu raamatukogu on suvepuhkusel 8.07-11.08.

Niki Lauda

Maurice Hamilton


Niki Lauda oli motospordi üks eredamaid tähti – suurepärane sõitja ringrajal ja väga armastatud kolleeg raja kõrval. Teda loetakse üheks andekamaks vormelisõitjaks läbi aegade, kelle karjäär ja väljaütlemised muutsid tänapäeva vormel 1 sporti.

1976. aastal juhtus Niki Laudaga Nürburgringil ränk avarii, kus ta jäi põlevasse vormelisse kinni ja sai seetõttu ulatuslikke põletushaavu. Kuigi Lauda oli pärast õnnetust isegi teadvusel ja suutis püsti seista, langes ta hiljem koomasse. Haiglas tehti talle viimne võidmine ja inimesed kirjutasid järelehüüdeid, sest olukord paistis lootusetu, aga kõigest hoolimata jäi Lauda ellu ja paranes kiiresti.

Juba kuus nädalat pärast kurikuulsat õnnetust istus Lauda tagasi Ferrarisse, et kaitsta oma esimest maailmameistritiitlit. Vormelisõitja Jackie Stewart nimetas seda „kõige julgemaks teoks, mida spordis nähtud“. Niki Lauda ja James Hunt said jätkata oma kuulsat duelli, mida on kujutatud ka filmis „Võidu nimel“. Hooaja viimasel etapil Jaapanis oli ilm kohutav ja sõidutingimused ohtlikud. Laudal oli napp edumaa ja tal tuli langetada raske otsus – tormiline draama selle ehedaimal kujul.

Pärast erakordset paranemist võitis Lauda 1977. aastal taas MM-tiitli ja 1984. aastal, pärast karjääripausilt tagasitulekut, veel ühe McLarenil sõites. Kui ta viimaks kiivri lõplikult varna riputas, asutas ta lennufirma ja pidi tegelema laastavate tagajärgedega, kui üks tema lennukitest alla kukkus ja kõik 223 pardal olnut hukkusid. Hiljem naasis Lauda spordi juurde eri juhirollides ja tal õnnestus veenda Lewis Hamiltoni Mercedesega liituma.

Motospordiajakirjanik ja raamatu autor Maurice Hamilton puutus Laudaga esimest korda kokku juba 1971. aastal, nüüd jutustab ta Lauda tähelepanuväärse eluloo. Raamat põhineb sõprade, pereliikmete, konkurentide ja kolleegidega tehtud intervjuudel, olles austusavaldus sellele vaprale ja tagaigatsetud vormel 1 staarile.