Sündmused
Võta ühendust
Lahtiolekuajad
Vääna raamatukogu on lugejatele taas avatud tavapärastel kellaaegadel Vääna tall-tõllakuuri I korrusel!

8. juulini on Tabasalu raamatukogus avatud Allan Selini  putukakollektsiooni näitus „Kiilassilm ja palvetaja“.

TEEKOND TÄHTEDE POOLE

Ühe Harjumaa poisi kultuurilooline rännak Koogilt tähtedeni

Laurits Leedjärv 

See on ühe teadmishimulise poisi viljakaks astrofüüsikuks kujunemise lugu. Ehk võib Leedjärve juba poisikesena tehtud põhjalikes linnuvaatlustes ja kodukülast läbi sõitnud busside süstemaatilises registreerimises näha esimesi teadustöö algeid?

Kohati mõnusa huumoriga, kohati mõtliku tõsidusega ja vahel ka ülima detailsusega kirja pandud eluseigad on seatud taustale, millel kulgeb Eesti astronoomia areng alates 19. sajandist. Autor toob esile arvukalt kultuuriloolisi seoseid ja isiklikke kokkupuutepunkte rohkem või vähem tuntud inimestega. Paratamatult on loo laiemaks tagapõhjaks Eesti ajalugu, eriti selle keerdkäigud 20. sajandil.

Nii nagu Tartumaal elava ja töötava autori juured ulatuvad Põhja-Eesti paesesse pinnasesse, nii toetub inimkonna ajalugu ja kultuur asjaolule, et eksisteerib Päikesesüsteem oma kaheksa planeedi ja ematähe Päikesega, mis on üks vähemalt kahesajast miljardist Linnutee galaktikat moodustavast tähest. Linnutee omakorda on üks sadadest miljarditest või triljonitest galaktikatest Universumis, mille ehitusse ja seadustesse näib olevat sisse kodeeritud eesmärk, et selles peab tekkima teadlik vaatleja.

Raamat ühe sellise vaatleja 60 aasta pikkusest rännakust planeedil Maa võiks huvi pakkuda nii neile, kellele lähevad korda taevased asjad kui ka paljudele teistele kultuuri-, teadus- või eluloohuvilistele lugejatele.